Prywatność w mediach społecznościowych

Prywatność w mediach społecznościowych

Do posłuchania

Zagrożenie

Czy korzystanie z mediów społecznościowych niesie według Ciebie jakieś zagrożenia?

Pierwsza myśl może być taka – mogą one służyć do przenoszenia wirusów i złośliwego oprogramowania. Jednak zazwyczaj największe zagrożenie z nich wynikające jest mocno bagatelizowane. Otóż chodzi o prywatność. Niektórzy ludzie dzielą się w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram itp. wieloma, wydawałoby się mało istotnymi z punktu widzenia bezpieczeństwa, informacjami.

To złudne wrażenie. To, co publikujemy w internecie, może zdradzać bardzo wiele informacji, których sami nie jesteśmy w pełni świadomi. Oto kilka przykładów:

  • umieszczanie zdjęć z Twojej okolicy pozwala łatwo Cię zlokalizować, 
  • zamieszczanie na bieżąco zdjęć z rodzinnych wakacji sugeruje, że nasz dom jest pusty, 
  • zdradzanie szczegółów na temat swojej rodziny pozwala w łatwiejszy (i wiarygodniejszy) sposób podszyć się pod kogoś znajomego, kto na przykład potrzebuje pomocy, 
  • opowiadanie szczegółów swojego życia pozwala znaleźć odpowiedzi na pytania pomocnicze przy zmianie hasał w niektórych serwisach. 

Można by tu wymyślić jeszcze wiele różnych zagrożeń. Jednak mam nadzieję, że już rozumiesz na czym polega problem z nieodpowiednim użyciem mediów społecznościowych. Na tym, że może to być wykorzystane przeciwko Tobie.

Możliwości

Podstawowym narzędziem do poprawy swojego bezpieczeństwa w zakresie prywatności w mediach społecznościowych jest po prostu ograniczenie ilości publikowanych informacji lub szczegółów.

Kolejnym krokiem jest ograniczenie widoczności tego typu rzeczy. Warto nie zapraszać do swoich znajomych ludzi, których nie znamy w rzeczywistości. A także warto ograniczać dostęp do swoich postów tylko dla grupy znajomych (różne serwisy umożliwiają do tego celu definiowanie grup spośród znajomych/obserwujących). Absolutnym minimum jest w tym przypadku ograniczenie widoczności profilu do grona naszych znajomych.

W tym miejscu warto wspomnieć o kontach w serwisach społecznościowych, które są prowadzone w celach zarobkowych. O ile zrozumiałe jest, że ograniczanie dostępu do nich jest sprzeczne z interesem twórcy. O tyle fakt, że publikowane treści docierają do zupełnie obcych nam ludzi, powinien pobudzać nas do wzmożonej czujności i filtrowania tworzonych treści pod kątem potencjalnego wykorzystania zawartych w nich informacji. Osobiście jestem zwolennikiem całkowitego rozdzielenia sfery prywatnej od zawodowej zarówno w domu jak i w internecie. Jeżeli nie jesteśmy w stanie tego zrobić, to trzeba uważać czy to co publikujemy nie pozwoli komuś dokładnie zidentyfikować naszego adresu zamieszkania.

Innym istotnym, lecz często pomijanym aspektem bezpieczeństwa, jest EXIF zdjęć. Jest to szeroki zbiór informacji o Twoim zdjęciu zapisywany przez aparat fotograficzny. 

Przykład EXIF
Przykład EXIF – Prywatność w mediach społecznościowych

Może on zawierać wiele szczegółów zdjęcia, takich jak sprzęt, którym je wykonano, dokładny czas, a nawet lokalizację. Nie wszystkie aparaty posiadają takie funkcje, ale smartphony to umożliwiają. W związku z tym, że jest tam dość dużo danych warto tuż przed wgraniem zdjęcia do medium społecznościowego, skasować z niego wszystkie dane EXIF.

Na koniec jedna ważna rada. Warto po prostu być ostrożnym. Zarówno w tym, co publikujemy jak i z kim rozmawiamy. Pamiętajmy, że po drugiej stronie, nawet jeżeli wydaje nam się że rozmawiamy z profilem naszego dobrego przyjaciela, może siedzieć zupełnie inna osoba. Tak więc wszelkie ustalenia, istotne kwestie warto załatwiać podczas rozmowy osobistej lub przynajmniej telefonicznej. Nadal trudniej jest podrobić czyjś głos niż podszyć się pod kogoś w internecie.

Zadanie

Otwórz swój profil w serwisie społecznościowym (np. Facebook, Instagram) i zastanów w jaki sposób to, co publikujesz może być wykorzystane przez osoby, które chciałyby Ci zaszkodzić.
Jeżeli jesteś w stanie zidentyfikować takie informacje to:

  • Zedytuj istniejące posty lub je skasuj
  • Ogranicz widoczność swoich postów
Ustawienia widoczności postów w Facebook
Ustawienia widoczności postów w Facebook – Prywatność w mediach społecznościowych
  • Ogranicz ilość szczegółów w swoich postach
  • Nie oznaczaj ludzi na zdjęciach
  • Staraj się kasować EXIF zdjęć przed udostępnieniem ich (https://exifpurge.com/)
Jak zabezpieczyć swoją  prywatność w mediach społecznościowych
Jak zabezpieczyć swoją prywatność w mediach społecznościowych

Zapisz się na Przewodnik bezpieczeństwa w sieci

Darmowy program poprawy swojego bezpieczeństwa w codziennym życiu.
* wymagane

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania tego biuletynu klikając w link na końcu dowolnego maila.

Używam Mailchimp jako dostawcy mailingu. Zapisując się wyrażasz zgodę na to, żeby przekazać im Twój adres e-mail do celów obsługi mailingu. Dowiedz się więcej tutaj.