Bezpieczeństwo USB

Bezpieczeństwo USB

Zagrożenie

Obecnie pamięci USB wykorzystuje się już coraz rzadziej. Jednak nadal są niezbędne w niektórych miejscach. Często musimy z nich korzystać idąc do punktu ksero, chcąc wywołać zdjęcia lub po prostu chcąc przenieś pliki z jednego komputera na drugi. Za każdym razem ich użycie wiąże się z pewnym ryzykiem. Gdy podpinamy je do innego komputera, w szczególności do nie zaufanego komputera w publicznym miejscu, jesteśmy narażeni na zainfekowanie naszej pamięci USB wirusami.

Podobne zagrożenie istnieje, gdy podpinamy nasz telefon do publicznych ładowarek. Porty USB do ładowania telefonów stały się popularne w komunikacji miejskiej. Obecnie większość telefonów ładuje się przez port USB. W związku z tym, że ten sam port jest używany zarówno do ładowania jak i do przesyłania plików, nieodpowiednio zabezpieczony telefon może zostać w ten sposób zarażony złośliwym oprogramowaniem.

Możliwości

Tak naprawdę w przypadku pamięci USB najważniejszą zasadą pomagająca zachować bezpieczeństwo USB jest wyrobienie nawyku ich regularnego skanowania antywirusowego. Poza tym warto też pamiętać, żeby skanować je za każdym razem, gdy pamięć USB mogła być narażona na kontakt z obcym komputerem.

Warto także mieć osobne pendrive’y do zaufanego zastosowania i do kontaktów z niezaufanym sprzętem. Możemy wtedy z niego korzystać w następujący sposób: wgrywamy na niego tylko te pliki, które są nam w danej chwili potrzebne. Po użyciu i powrocie do domu formatujemy pendrive.

Przed złośliwymi ładowarkami USB zabezpieczyć może nas przede wszystkim nasza uważność. Możemy podjąć następujące działania zabezpieczające:

  • gdy chcemy skorzystać z publicznego portu do ładowania telefonu, to należy sprawdzić czy jest on dobrze przymocowany i czy dobrze pasuje do miejsca w którym został zamontowany. Złośliwe urządzenia dość często są wykonane mniej starannie niż oryginały, a także są gorzej przymocowane, ponieważ atakujący ma mało czasu na jego porządne umocowanie.
  • Po podłączeniu telefonu do publicznego portu do ładowania zwróćmy uwagę na to, czy telefon nie pyta nas o jakieś zezwolenie. Nie zgadzamy się na nic.
  • Jeżeli często ładujemy telefon w publicznych miejscach, warto skorzystać z przejściówki (np. http://syncstop.com/), która zabezpiecza kable USB, nie pozwalając na przesyłanie nimi plików i danych.
Bezpieczeństwo USB
Bezpieczeństwo USB

Zadanie

Wyłącz automatyczne uruchamianie płyt i nośników USB w systemie.

Znajdź wszystkie Twoje pendrive i przeskanuj je w poszukiwaniu wirusów.

Dodatkowo wybierz jeden z nich jako pendrive do niezaufanych urządzeń, do kafejek internetowych, punktów ksero, wywoływania zdjęć. Tylko jego używaj w tego typu miejscach. Ze wszystkich innych korzystaj tylko na zaufanych urządzeniach, czyli takich, co do których masz pewność, że posiadają dobra ochronę przeciwwirusową. 

Zapisz się na Przewodnik bezpieczeństwa w sieci

Darmowy program poprawy swojego bezpieczeństwa w codziennym życiu.
* wymagane

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania tego biuletynu klikając w link na końcu dowolnego maila.

Używam Mailchimp jako dostawcy mailingu. Zapisując się wyrażasz zgodę na to, żeby przekazać im Twój adres e-mail do celów obsługi mailingu. Dowiedz się więcej tutaj.