Domowe WiFi – jak chronić

Domowe WiFi – jak chronić

Zagrożenie

Co robisz, gdy przychodzi do Ciebie Twój znajomy i chce skorzystać z internetu? Czy dajesz mu hasło do swojego WiFi?
A co w przypadku, gdy ktoś mniej Ci znany i zaufany prosi Cię o dostęp do internetu?

Rozdawanie swojego hasła do WiFi jest trochę jak rozdawanie swoich kluczy do mieszkania.

Domowe WiFi
Domowe WiFi

Co nam grozi?

W momencie, gdy ktoś ma dostęp do naszego domowego WiFi, uzyskuje także dostęp do naszej prywatnej, domowej sieci. W tej sieci możemy mieć wpięte komputery, które mogą udostępniać różne nasze pliki. Co więcej osoba mająca dostęp do naszej sieci, może mieć też dostęp do panelu administracyjnego naszego routera i próbować złamać jego hasło, które rzadko jest zmieniane. Może zmienić hasło do WiFi, zablokować nam dostęp do internetu albo ustawić śledzenie naszego ruchu sieciowego. To są możliwe problemy, gdy zostawiamy swoje domowe WiFi słabo zabezpieczone.

Możliwości

Pierwszą i najważniejsza metodą zabezpieczenia jest zadbanie o skomplikowane hasło do panelu administracyjnego naszego routera. W ten sposób, nawet gdy ktoś pozna hasło do naszego WiFi, nie będzie miał prostego sposobu na dostęp do tak ważnego miejsca, jak panel administrowania naszą siecią.

Gościnna sieć WiFi

Nie trzeba jednak rozdawać innym swojego hasła do WiFi. Większość routerów umożliwia skonfigurowanie gościnnej sieci WiFi. Jest to wydzielona sieć, która umożliwia dostęp do internetu, jednak nie do innych urządzeń w sieci domowej. Tak więc, gdy przyjdzie do nas znajomy, będzie on mógł bez problemu podłączyć się do naszej gościnnej sieci WiFi. Bez ryzyka dla naszej domowej sieci i naszych danych. Taka sieć może mieć też łatwiej zapamiętywalne hasło.

Konfiguracja gościnnej sieci WiFi

Wiele urzadzeń pozwala przy konfiguracji gościnnej sieci WiFi na określenie, kiedy jest ona aktywna oraz do czego ma dostęp.

Zadanie

Kiedy ostatnio zmieniałeś hasło do panelu administracyjnego swojego routera?

Podobno 82% ludzi nigdy tego nie zrobiło. To oznacza, że każdy mający dostęp do ich WiFi może zmienić dowolną opcję w ich routerze.

Jeżeli dawno tego nie robiłeś, zmień hasło dzisiaj. Pamiętaj jednak o ponownym podłączeniu wszystkich swoich urządzeń do WiFi z użyciem nowego hasła.

Sprawdź, czy Twój router umożliwia skonfigurowanie gościnnej sieci WiFi. Jeżeli tak i jeżeli Twoi goście proszą Cię często o hasło do WiFi, skonfiguruj taką sieć u siebie na routerze, żeby umozliwić im bezpieczne korzystanie z sieci.

Nie chodzi tu o brak zaufania do nich, tylko do ich urządzeń, bo nigdy nie wiemy, co (jakie złośliwe programy) mogą oni przynieść na swoich telefonach.

Zapisz się na Przewodnik bezpieczeństwa w sieci

Darmowy program poprawy swojego bezpieczeństwa w codziennym życiu.
* wymagane

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania tego biuletynu klikając w link na końcu dowolnego maila.

Używam Mailchimp jako dostawcy mailingu. Zapisując się wyrażasz zgodę na to, żeby przekazać im Twój adres e-mail do celów obsługi mailingu. Dowiedz się więcej tutaj.