Analiza ryzyka w bezpieczeństwie

Analiza ryzyka w bezpieczeństwie

Zagrożenie

Jedną z najważniejszych rzeczy, które warto zrobić zanim na poważnie zaczniemy budować nasze bezpieczeństwo w sieci, jest zdobycie świadomości, co nam grozi i czemu to jest istotne.

W elektronicznym świecie czeka na nas wiele zagrożeń. Warto być świadomym jak one działają i jak są popularne. Nie dlatego, żeby się bać, ale dlatego żeby być w stanie sprawnie się przed nimi bronić.

Na grafice poniżej możesz zobaczyć, jak dużo jest cyberataków. To pokazuje jak istotne jest to zagadnienie:

analiza ryzyka - zestawienie 2018
Ataki w 2018 roku, źródło: https://www.kaspersky.pl/o-nas/informacje-prasowe/3047/koszmar-zdalnego-dostepu-liczba-nowych-backdoorow-wzrosla-o-ponad-40-w-2018-r

Jakiś czas temu ktoś mnie zapytał: czy muszę się specjalnie chronić w internecie, jeżeli niewiele mam i wydaje mi się, że ktoś nie miałby mi czego ukraść? 
Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Często nie chodzi o materialne kradzieże. Ryzyko jest zwykle dużo większe.

Zazwyczaj dość sporo czasu spędzamy w elektronicznym świecie – w internecie, jak i po prostu korzystając z komputera lub telefonu. Duża część naszego życia dzieje się w tej sferze. Zarówno nasze kontakty ze znajomymi jak i to co robimy w pracy.

Pomyślałeś kiedyś, co by było gdybyś nagle stracił do tego wszystkiego dostęp?

Gdybyś:

 • stracił dostęp do swojej poczty elektronicznej, 
 • do konta w serwisie społecznościowym, 
 • odkrył, że ktoś wykorzystał Twoją tożsamość do popełnienia przestępstwa (np. wzięcia kredytu na Twoje dane), 
 • stracił wszystkie swoje dane z komputera lub telefonu, 
 • stracił pieniądze z konta wskutek kradzieży danych Twojej karty kredytowej po płatności internetowej,
 • gdyby Twój sprzęt został zniszczony. 

Te i inne zagrożenia są realne i dzieją się każdego dnia. Jednak nie musisz się tym zamartwiać. W najbliższe dni wspólnie zadbamy o nasze bezpieczeństwo i pokażę Ci krok po kroku jak je zwiększyć. W tej chwili najważniejsza jest Twoja świadomość istnienia zagrożeń. 

Możliwości

Podstawą zbudowania swojego bezpieczeństwa elektronicznego jest analiza ryzyka, które nam grozi. Spisz wszystko na kartce. Przyda Ci się to w kolejnych dniach.

 1. Przede wszystkim zastanówmy się z jakich urządzeń elektronicznych korzystamy. Komputery, laptopy, smartphony.
 2. Zastanów się, kto oprócz Ciebie korzysta z tych konkretnych urządzeń elektronicznych (Żona, dzieci, współpracownicy). Czy masz do nich pełne zaufanie?
 3. Jak oceniasz swój obecny poziom wiedzy o bezpieczeństwie? Jak oceniasz poziom tej wiedzy u osób z poprzedniego punktu.
 4. Jakie dane posiadasz i które z nich są dla Ciebie ważne (dla mnie na przykład ważne są zdjęcia, dokumenty finansowe oraz dane moich projektów).
 5. Jakie konta w internecie są dla mnie istotne (konto bankowe, poczta, konto serwisu, który wykorzystuje w pracy). 

Zadanie

Część zadania już pewnie wykonałeś. Spisałeś wynik swojej analizy ryzyka.

Jednak niezwykle istotne jest to, żeby promować wiedzę o bezpieczeństwie wśród rodziny, współpracowników, znajomych i wszystkich osób, z którymi współdzielisz urządzenia elektroniczne lub swoje dane, ale też osoby, do których masz tak duże zaufanie, że otworzysz od nich każdą wiadomość. 

analiza ryzyka

Zapisz się na Przewodnik bezpieczeństwa w sieci

Darmowy program poprawy swojego bezpieczeństwa w codziennym życiu.
* wymagane

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania tego biuletynu klikając w link na końcu dowolnego maila.

Używam Mailchimp jako dostawcy mailingu. Zapisując się wyrażasz zgodę na to, żeby przekazać im Twój adres e-mail do celów obsługi mailingu. Dowiedz się więcej tutaj.