Które dane są ważne dla Ciebie?

Które dane są ważne dla Ciebie?

Do posłuchania

Zagrożenie

Korzystając z komputera lub z komórki, przetwarzamy i przechowujemy zazwyczaj bardzo dużo danych. Począwszy od zdjęć, po różne nagrania, pliki związane z naszą pasją lub pracą, a także różne dokumenty takie jak faktury lub zeznania PIT. Danych jest zwykle dość dużo, niektóre są dla nas bardziej istotne, a niektóre mniej. Zacznijmy jednak od możliwych problemów.

Co grozi naszym danym

  • Awaria dysku (przepięcie, awaria mechaniczna, pożar)
  • Przypadkowe skasowanie
  • Celowe skasowanie w wyniku ataku (lub zaszyfrowanie danych)
  • Wykradzenie danych (i być może upublicznienie ich)

Możliwości

Z uwagi na to, na jak wiele zagrożeń narażone są nasze dane i już wiemy które dane są ważne, warto o nie szczególnie zadbać. Jednak zanim to zrobimy, musimy przeanalizować, które spośród przechowywanych danych są dla nas najważniejsze.

Jak tej analizy dokonać? Można spojrzeć z perspektywy codziennej pracy z komputerem czy telefonem. Utrata których danych spowoduje, że nie będziemy mogli normalnie funkcjonować? Które dane stanowią dla nas dużą wartość emocjonalną?

Ponieważ będziemy chcieli tworzyć kopie zapasową tych danych, przydatne jest także określenie, jak dużo ich jest i jak często się one zmieniają.

Zadanie

Spisz w tabelce (jak poniżej) wszystkie zbiory danych, które dane są ważne dla Ciebie i co warto chronić.

Zbiór danychGdzie je obecnie przechowuję?Czy jest tworzona kopia zapasowa?WielkośćJak często są zmieniane?Jak bardzo są wrażliwe/prywatne?
Zapisz się na Przewodnik bezpieczeństwa w sieci

Darmowy program poprawy swojego bezpieczeństwa w codziennym życiu.
* wymagane

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania tego biuletynu klikając w link na końcu dowolnego maila.

Używam Mailchimp jako dostawcy mailingu. Zapisując się wyrażasz zgodę na to, żeby przekazać im Twój adres e-mail do celów obsługi mailingu. Dowiedz się więcej tutaj.