Jak chronić ważne dane przed ich utratą?

Jak chronić ważne dane przed ich utratą?

Zagrożenie

Wiesz już jakie są główne zagrożenia związane z ważnymi dla Ciebie danymi. Jednak zanim przejdziemy do dzisiejszego tematu, przyjrzyjmy się jeszcze statystykom.

Powody utraty danych
Powody utraty danych

Można zauważyć, że większość przypadków utraty danych jest związana z czynnikami niezależnymi od nas. Od nas zależy ochrona tych danych.

Możliwości

Główną formą zabezpieczenia swoich danych jest kopia zapasowa. W ten sposób możemy zabezpieczać dane każdego typu. Zarówno zwykłe pliki, jak i kopiować całe dyski twarde.

Warto zacząć od tworzenia kopii zapasowej dla swoich najważniejszych plików. Później można rozszerzać ten zbiór – zależnie od potrzeb.

Reguła 3-2-1

W obszarze kopii zapasowej istnieje  jedna ważna reguła, która pomaga zabezpieczyć się przed większością potencjalnych powodów utraty danych.

Reguła ta mówi:

 • posiadaj co najmniej 3 kopie zapasowe danego zbioru danych, 
 • powinny się one znajdować co najmniej na 2 rożnych nośnikach, 
 • jedna kopia powinna znajdować się w innej lokalizacji niż pozostałe. 

Każdy z tych punktów chroni nas przed innymi zagrożeniami, kolejno:

 • błąd ludzki (przypadkowe skasowanie), 
 • problemy sprzętowe (awaria dysku/komputera), 
 • zniszczenie miejsca przechowywania kopii (pożar, powódź). 

Ja zazwyczaj dodaję do tego swoją zasadę, że jedna kopia powinna być również offline (bez ciągłego dostępu do internetu/głównych plików). Zabezpiecza to nas przed atakami złośliwego oprogramowania, które może nam skasować, bądź zaszyfrować dane.

Reguła 3-2-1 w kopii zapasowej
Reguła 3-2-1 w kopii zapasowej, Źródło: https://www.veeam.com/blog/pl/how-to-follow-the-3-2-1-backup-rule-with-veeam-backup-replication.html

Podstawowa konfiguracja kopii zapasowej

Moja podstawowa konfiguracja składa się z 3 miejsc.

 1. Kopia na dysku podłączonym do komputera (innym niż dane źródłowe). 
 2. Kopia na zewnętrznym dysku twardym na USB (offline). 
 3. Wysłanie danych do chmury (zewnętrznego dostawcy np. DropBox, OneDrive, itp.). 

To jest moja podstawowa konfiguracja, której używam do tworzenia kopii zapasowej. Jednak dopasuj tę strategię do siebie. Najlepiej tak, by spełniała założenia reguły 3-2-1. Jeżeli na przykład używasz płyt DVD lub BlueRay, możesz ich też użyć jako miejsca przechowywania danych.

Scenariusz backupu

Jeżeli chcemy podejść do tematu kopii zapasowej długoterminowo, to warto zacząć od rozpisania scenariusza/planu backupu. Składa się on z kolejnych punktów, w których definiujemy, co kopiujemy oraz jak często.

Tutaj pomoże nam definicja istotnych zbiorów danych i pytania do nich.

 • Wielkość – musimy się upewnić, że nasze nośniki są w stanie zmieścić wszystkie nasze dane teraz i w przyszłości. Warto też zaplanować, jak szybko przybywa tych danych. Potrzebną wielkość nośnika można obliczyć na podstawie przewidywania, ile będzie danych w perspektywie 2-5 lat. Czyli na przykład, jeżeli obecnie nasze zdjęcia zajmują 200 GB, a rocznie robimy 20 GB kolejnych zdjęć, to powinniśmy planować min. 300 GB pojemności nośnik na same zdjęcia.
 • Jak często są zmieniane? – Od tego zależy częstotliwość wykonywania takiej kopii.
 • Jak bardzo są wrażliwe/prywatne? – w przypadku danych bardzo wrażliwych możemy się obawiać przechowywania ich w chmurze publicznej jak Drobox, OneDrive. 

Inna wersja reguły zewnętrznej kopii

Gdy z pewnych powodów nie chcemy się zdecydować na przechowywanie plików w chmurze (np. ze względu na ich poufność lub koszty rozwiązania chmurowego), możemy sami stworzyć zewnętrzną kopię, zawożąc te dane do osobnego domu/mieszkania. Na przykład możemy zewnętrzny dysk twardy zostawiać u rodziców w domu rodzinnym (jeśli już tam nie mieszkamy). Wtedy jest to backup zarówno niechmurowy i zewnętrzny.

Narzędzia

Istnieje wiele różnych narzędzi wspomagających automatyzację wykonywania kopii zapasowej. Poniżej wymieniam tylko kilka z nich, których sam używam. Polecam, żebyś poszukał narzędzia odpowiedniego dla Ciebie.
SyncToyEaseUS
Todo Backup

Backup w chmurze

Google Backup
Dropbox
OneDrive

Zadanie

W momencie, gdy wiemy już jakie są cele i główne zasady dobrej kopii zapasowej, czas zabrać się ze jej dokładne zaplanowanie i konfigurację. Ja polecam do tego następujące metody.

Uproszczona metoda

W uproszczonej wersji wszystkie swoje dane regularnie wgrywaj na zewnętrzny dysk twardy i do chmury (np. OneDrive).

Skonfiguruj jedno z narzędzi wymienionych powyżej, żeby raz w miesiącu kopiowało wszystkie Twoje dane.

Zrób swoją pierwszą kopię zapasową już dzisiaj. Jeżeli nie możesz tego zrobić, to zrób już krok w tym kierunku. Zamów zewnętrzny dysk twardy lub zarejestruj się w serwisie backupu w chmurze.

Zaawansowana metoda

Usiądź wygodnie. Weź kartkę papieru, długopis i listę istotnych dla Ciebie danych sporządzoną wczoraj. Po prawej stronie od niej narysuj wszystkie swoje nośniki kopii zapasowej.

Zaznacz, który nośnik jest fizyczny, a który w chmurze lub w innej lokalizacji.

Następnie po kolei analizuj każdy zbiór istotnych danych i połącz strzałką z odpowiednim nośnikiem danych. Na strzałce opisz jak często ta kopia będzie robiona i wysyłana na ten nośnik.

Kolejnym krokiem będzie skonfigurowanie wybranego narzędzia tak, żeby kopia zapasowa wykonywała się automatycznie.

Przykład planu
Przykład planu

Zapisz się na Przewodnik bezpieczeństwa w sieci

Darmowy program poprawy swojego bezpieczeństwa w codziennym życiu.
* wymagane

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania tego biuletynu klikając w link na końcu dowolnego maila.

Używam Mailchimp jako dostawcy mailingu. Zapisując się wyrażasz zgodę na to, żeby przekazać im Twój adres e-mail do celów obsługi mailingu. Dowiedz się więcej tutaj.