Prywatność w sieci

Prywatność w sieci

Do posłuchania

Zagrożenie

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak wiele o Tobie wiedzą różne strony w internecie? Jak duża jest Twoja prywatność w sieci?

Zacznijmy od adresu IP. Jest to adres, którym posługują się komputery w sieci, żeby móc się wzajemnie znaleźć. W związku z tym może on służyć do zlokalizowania miejsca, w którym się znajdujesz. Zajrzyj na stronę: https://www.iplocation.net/ Możesz tam podejrzeć swój publiczny adres IP i wykrytą dla niego lokalizację. Czy mniej więcej się zgadza? Zazwyczaj jest to lokalizacja serwera Twojego dostawcy internetu, często bliska Twojej.

Kolejnym źródłem danych o naszym komputerze są przeglądarki. Udostępniają one stronom internetowym dużo informacji na temat konfiguracji naszego komputera i samej przeglądarki. Wszystkie udostępniane przez Twoją przeglądarkę dane możesz podejrzeć na następującej stornie: https://webkay.robinlinus.com/

Znajduje się tam miedzy innymi:

 • wersja Twojego systemu, 
 • wersja przeglądarki, 
 • język, 
 • strefa czasowa, 
 • informacje o Twoim sprzęcie, 
 • stan zalogowania w usługach społecznościowych. 

Po co strony zbierają tego typu dane na nasz temat? Jest to im potrzebne do unikalnego zidentyfikowania użytkownika, który jeszcze nie jest zalogowany w systemie. A to z kolei umożliwia im precyzyjne kierowanie reklam do użytkowników.

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że niedługo po obejrzeniu konkretnego sklepu (np. z butami) na innych stronach lub na Facebooku zaczynają Ci się pojawiać reklamy dokładnie tej samej marki? To jest właśnie precyzyjne kierowanie reklam możliwe dzięki unikalnemu zidentyfikowaniu nas jako użytkowników i powiązaniu ze sobą informacji z różnych stron, które przeglądamy.

Czemu to jest groźne?

Jest to dla nas groźne, ponieważ:

 • w wyniku profilowania reklam zamykamy się w bańce informacyjnej (https://anchor.fm/zyciowy-architekt/episodes/4–Baka-towarzyska-e4q6i7), 
 • nadmierne śledzenie pozwala firmom mocniej wpływać na nasze decyzje i poglądy, 
 • jeżeli firmy są w stanie nas śledzić, to mogą to też robić (w mniejszym zakresie) atakujący, 
 • potencjalni atakujący mogą poznać nasze zwyczaje i wykorzystać tę wiedzę przeciwko nam. 

Możliwości

Aby zapewnić sobie podstawowa prywatność w sieci. Najważniejsze jest umiejętne blokowanie wszelkich reklam i skryptów śledzących. W tym celu najlepiej jest zainstalować odpowiednie wtyczki do przeglądarki.

Wybrałem dla Ciebie najpopularniejsze obecnie dodatki. Możesz wybrać dowolny z nich. Narzędzia te różnią się od siebie, ale na początku najważniejsze jest to, że po prostu korzystasz z dowolnego z nich. Nie ma znaczenia z którego.

Jednym z negatywnych skutków używania blokera reklam jest to, że niektóre strony (zarabiające na reklamach) mogą nie pozwolić Ci czytać ich treści, jeżeli zablokujesz ich reklamy. To całkowicie normalne. W tym przypadku musisz zdecydować, czy chcesz przeczytać dany artykuł płacąc za niego oglądaniem reklam i byciem śledzonym, czy nie.

Co wiedzą o mnie serwisy?

Możemy bardzo łatwo sprawdzić, co wiedzą o nas popularne serwisy.

DaneLink
Ustawienie reklamowe Googlehttps://adssettings.google.com/authenticated
Historia lokalizacji Googlehttps://www.google.com/maps/timeline?pb
Historia wyszukiwańhttps://myactivity.google.com/myactivity
Raport bezpieczeństwa Googlehttps://myaccount.google.com/dashboard
Aplikacje mające dostęp do danych Googlehttps://myaccount.google.com/permissions
Dane Facebookahttps://www.facebook.com/your_information/
Dane na LinkedInhttps://www.linkedin.com/psettings/member-data

Zadanie

Dziś masz następujące zadania do wykonania:

 • sprawdź, co wie o Tobie Google i Facebook, używając linków powyżej, 
 • jeżeli nie chcesz dzielić się z nimi określonymi danymi, to zablokuj śledzenie w tym zakresie, 
 • przejrzyj stronę webkay – “What every Browser knows about you” https://webkay.robinlinus.com/ i wykonaj zawarte tam rekomendacje, 
 • zainstaluj wybrany przez siebie program do blokowania reklam i skryptów śledzących.

Zapisz się na Przewodnik bezpieczeństwa w sieci

Darmowy program poprawy swojego bezpieczeństwa w codziennym życiu.
* wymagane

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania tego biuletynu klikając w link na końcu dowolnego maila.

Używam Mailchimp jako dostawcy mailingu. Zapisując się wyrażasz zgodę na to, żeby przekazać im Twój adres e-mail do celów obsługi mailingu. Dowiedz się więcej tutaj.