fbpx
Kradzież telefonu – co robić?

Kradzież telefonu – co robić?

Ten artykuł jest częścią kalendarza adwentowego – zadbaj o swoje elektroniczne bezpieczeństwo.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania to zapraszam do specjalnej grupy na Facebook

Zagrożenie

Jak dużo korzystasz ze swojego telefonu? 
Jakie dane tam przechowujesz?

Pomyśl sobie, co by się stało gdybyś stracił telefon? Zgubił, bądź ktoś by Ci go ukradł. Kradzież telefonu moze skutkować utratą:

  • numer telefonu
  • wszystkie kontakty
  • wszystkie zdjęcia
  • notatki

A może ktoś uzyskałby w ten sposób dostęp do Twoich danych i kont pocztowych. 

Na pewno strata telefonu byłaby dotkliwa, jednak można się przygotować na takie zdarzenie odpowiednio zabezpieczając dane i sam sprzęt.

Możliwości

PIN

Pierwszą metodą na zabezpieczenie swoich danych przez wykradzeniem jest zastosowanie dobrego kodu dostępu do telefonu. Nawet gdy nastapi kradziez telefonu, to złodiej nie dostanie się do naszych danych. Pamiętajmy żeby nie stosować tu najprostszych kombinacji w stylu 1111, 1234 czy w przypadku wzorów – prosta linia. Warto ustawić możliwość odblokowywania telefonu za pomocą wzoru. Jest to prosta, lecz równie bezpieczna metoda.

Zapisywanie kontaktów w chmurze

Większość smartphonów automatycznie synchronizuje swoje dane z chmurą producenta. W systemie Android wystarczy być zalogowanym do konta w Google. Przy czym należy pamiętać, że nie musimy koniecznie logować się do swojej głównej skrzynki  Gmail. Jeżeli nie zależy nam na szybkim dostępie do maili w naszej poczcie Gmail możemy również założyć nowe konto Google specjalnie na potrzeby zalogowania się w telefonie i synchronizacji.

Możesz sprawdzić czy kontakty z Twojego telefonu już są zsynchronizowane z chmurą Google: https://contacts.google.com/?hl=pl

Automatyczny backup danych

Kolejnym aspektem ochrony telefonu jest automatyczna kopia zapasowa znajdujących się na nim danych. W tym celu możemy skorzystać z różnych narzędzi. Ja korzystam z aplikacji OneDrive, która automatycznie wysyła zawartość wybranych przeze mnie folderów na moje konto OneDrive.

Z własnego doświadczenia wiem, że kopia zapasowa danych z telefonu (a szczególnie zdjęć) może się przydać nie tylko w przypadku utraty urządzenia, ale również poważnej awarii, która uniemożliwi dostęp do zapisanych na nim danych.

Dodatkowo jest dostępne wiele niezależnych aplikacji, które robią tego typu kopie. Wybierzmy dowolną z nich. Trzeba jednak pamiętać, żeby naszą kopię zapasową zapisywać w jakiejś chmurze. Tak, żeby pliki były dostępne nawet po utracie urządzenia.

Polecane aplikacje:

Szyfrowanie dysku

Żeby mieć pewność, że nasze dane na telefonie są bezpieczne warto zaszyfrować dysk w wybranym urządzeniu. Instrukcja jak to zrobić znajduje się pod linkiem:

Jednak należy tu być ostrożnym. Po zaszyfrowaniu dysku niemożliwe staje się odzyskanie danych w razie poważnej awarii sprzętu. Dlatego też zalecam włączać szyfrowanie tylko wtedy, gdy wykonujemy regularną kopię zapasową.

Odzyskanie numeru telefonu

Obecnie wydanie duplikatu karty SIM jest możliwe u każdego dostawcy usług telefonicznych. Wystarczy pójść do salonu i zidentyfikować się numerem PESEL przypisanym do karty SIM, żeby za drobną opłatą otrzymać jej duplikat. Wtedy poprzednia karta zostaje zablokowana, a my odzyskujemy swój numer telefonu korzystając z duplikatu karty SIM.

Lokalizacja sprzętu

Aby zlokalizować swój sprzęt możemy się posłużyć następującymi narzędziami zależnymi od systemu operacyjnego:

Dodatkowo jest dostępne niezależne narzędzie do lokalizowania dowolnego sprzętu: https://preyproject.com/

Kradzież telefonu - zabezpieczenie

Zadanie

Aby zabezpieczyć się na wypadek utraty telefonu musisz zrobić co najmniej 2 rzeczy:

  1. Ustawić hasło/wzór na odblokowanie telefonu, co zabezpieczy Cię przed dostępem osób trzecich do Twoich danych. 
  2. Włączyć automatyczny backup w telefonie dla danych, na których Ci zależy. 

Sign up for free end-to-end testing training

Learn how to create end-to-end tests for your applications from the beginning to mobile testing
Name
Email address

GET YOUR EMAIL UPDATES

Get great contents delivered straight to your inbox everyday, just a click away, Sign Up Now.
Name
Email address