Bezpieczne komunikatory

Bezpieczne komunikatory

Zagrożenie

Na ogół nie chcielibyśmy, żeby jakiekolwiek osoby postronne miały dostęp do treści naszej prywatnej komunikacji. Mowa tutaj zarówno o potencjalnych atakujących jak i o firmach, które tworzą komunikatory.

Nie powinno być dla nas zaskoczeniem, że dla przykładu Facebook automatycznie analizuje treści naszych wiadomości prywatnych, żeby być w stanie jeszcze lepiej profilować dla nas reklamy. Może dzięki temu dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o nas i lepiej dopasować nam wyświetlane reklamy.

Generalnie zazwyczaj nam to nie powinno mocno przeszkadzać. Dzięki temu jak poszukujemy butów, to rzeczywiście pokazują nam się reklamy butów, które mogą nas zainspirować, a nie reklamy kremów na hemoroidy.

Jednak nieraz nie chcemy, żeby wszystko o czym mówimy, było wykorzystywane przez duże firmy. Znane są sytuacje, w których bliscy danej kobiety dowiadywali się, że jest ona w ciąży przez reklamy, które są wyświetlane na wspólnym komputerze szybciej niż od samej kobiety.

Możliwości

Jeżeli zależy nam na pełnej prywatności naszych rozmów musimy zainteresować się usługami, które umożliwią nam szyfrowanie od początku do końca (end-to-end encryption). To oznacza, że wiadomość jest szyfrowana na naszym komputerze i może być odszyfrowana tylko przez zdefiniowanego przez nas odbiorcę.

Poniżej prezentuję ogólny opis jak działa szyfrowanie od początku do końca (end-to-end encryption).

Bezpieczne komunikatory
Bezpieczne komunikatory, źródło: https://protonmail.com/blog/what-is-end-to-end-encryption/

Jest to niejako rozszerzenie zabezpieczenia HTTPS, ponieważ nawet właściciel usługi w tym przypadku nie ma dostępu do treści naszych wiadomości. W przypadku HTTPS ma on do tego dostęp. Komunikacja zabezpieczona jest tylko przed osobami niezwiązanymi.

Nie wszystkie komunikatory czy serwisy mailowe udostępniają tego typu funkcjonalność. Polecam jednak następujące z nich.

Poczta mailowa:

Bezpieczne komunikatory:

Zadanie

Z jakich komunikatorów zazwyczaj korzystasz?

Sprawdź czy mają one opcję szyfrowania od początku do końca (end-to-end encryption).

Jeżeli chcesz zachować w pełnym sekrecie to, o czym rozmawiasz z innymi, zdecyduj się na odpowiedni komunikator z funkcją szyfrowania.

Zapisz się na Przewodnik bezpieczeństwa w sieci

Darmowy program poprawy swojego bezpieczeństwa w codziennym życiu.
* wymagane

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania tego biuletynu klikając w link na końcu dowolnego maila.

Używam Mailchimp jako dostawcy mailingu. Zapisując się wyrażasz zgodę na to, żeby przekazać im Twój adres e-mail do celów obsługi mailingu. Dowiedz się więcej tutaj.